Σήμερα είναι: Τρίτη, 21 Αυγούστου 2018
greek english turkish
JOY SUGAR BLD

Κάτι τρέχει στην Ελλάδα

Στο βάθρο ανέβηκαν δύο Θρακιώτες αθλητές στο Παγκόσμιο Φεστιβάλ Πολεμικών Τεχνών

31-05-2018

Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά πραγματοποιήθηκε, το τριήμερο 11, 12 και 13 Μαΐου, στο Κλειστό γυμναστήριο των Σερρών το Παγκόσμιο Φεστιβάλ Πολεμικών Τεχνών.
Μια γιορτή των αγωνισμάτων των πολεμικών τεχνών που αποτελεί πλέον θεσμό για τον Δήμο Σερρών και συγκεντρώνει κάθε χρόνο περισσότερους από 500 αθλητές από την Ελλάδα και το εξωτερικό.

Συνδιοργανωτές στην εκδήλωσης ήταν ο Δήμος Σερρών, η Ελληνική Ομοσπονδία Πολεμικών Τεχνών, ο αθλητικός σύλλογος Δίας Σερρών και ο γυμναστικός σύλλογος Ερμής Ηράκλειας.

Στο φεστιβάλ των πολεμικών τεχνών βρέθηκαν και οι δικοί μας Αλέξανδρος Σαρκισιάν και Χρήστος Τσικλαούρι με τον προπονητή τους Αριστείδη Παντελίδη.

Ο Αλέξανδρος Σαρκισιαν,κατέκτησε την 2η θεση στο βάθρο των νικητών,και ο Χρήστος Τσικλαουρι στην 3η θέση.

Αυτό που αξίζει να σημειωθεί είναι πως οι δύο αθλητές είναι οι πρώτοι Θρακιώτες που κατακτούν μετάλλια στο αγώνισμα του ΜΜΑ σε διεθνείς αγώνες αλλά και από τα 4 συνολικά μετάλλια που κατέκτησαν οι Έλληνες αθλητές τα δύο τα πήραν τα  δύο δικά μας παιδιά.