Σήμερα είναι: Σάββατο, 8 Αυγούστου 2020
greek english turkish
ΚΡΟΝΟΣ VAMOS ALL4U

Αθλητικά νέα

Με 32 μετάλλια επέστρεψαν οι αθλητές του ΟΦΘΑ από τους Χειμερινούς Αγώνες Κατηγοριών Β. Ελλάδος

Με 32 μετάλλια επέστρεψαν οι αθλητές του ΟΦΘΑ από τους Χειμερινούς Αγώνες Κατηγοριών Β. Ελλάδος

13-02-2020

Με 32 μετάλλια (9 χρυσά-13 ασημένια -10 χάλκινα) επέστρεψαν οι κολυμβητές-τριες του ΟΦΘΑ από τους Χειμερινούς Αγώνες κολύμβησης Κατηγοριών, που έγιναν στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης το τριήμερο 7-9/2/2020.

Με αγωνιστικότητα, ωριμότητα και συμπαγές ομαδικό πνεύμα, ξεπέρασαν τις περισσότερες φορές τον εαυτό τους και έφεραν τον ΟΦΘΑ στην 7η θέση στην γενική κατάταξη των συλλόγων που συμμετείχαν στην διοργάνωση.

Μεγάλη η συμμετοχή των ομαδικών στα μετάλλια(10 από τα 32 μετάλλια ήταν ομαδικά), δείχνοντας το ομαδικό πνεύμα των παιδιών.

Αναλυτικότερα οι κολυμβητές-τριες του ΟΦΘΑ που συμμετείχαν(ναρ: νέο ατομικό ρεκόρ):
1. Όλγα Στούρα:800ελ(ασημένιο, ναρ), 100ύπ(χρυσό, ναρ), 100ελ(χρυσό, ναρ),
2. Γεωργία Γκουτζιβελάκη:50πετ(χάλκινο, ναρ), 200πετ(χρυσό, ναρ), 100πετ(χρυσό, ναρ),
3. Γιώργος Πεχλιβανίδης: 200πετ(ασημένιο, ναρ), 800ελ(χάλκινο), 400ΜΑ(χρυσό, ναρ)
4. Κωνσταντίνος Παντελίδης:100ύπ(χάλκινο, ναρ), 50ύπ(ασημένιο, ναρ), 200ύπ(χρυσό, ναρ)
5. Κυριακή Αλεξάκη:800ελ(5η), 200ΜΑ(χρυσό, ναρ), 400ΜΑ(ασημένιο, ναρ),
6. Ραφαήλ Σαΐρης:100υπ(4ος, ναρ), 50ύπ(ασημένιο, ναρ), 200ύπ(χάλκινο, ναρ)
7. Σπύρος Αλαμάνος:50ελ(ασημένιο, ναρ), 100ελ(χάλκινο, ναρ),
8. Σοφία Δημητριάδου:100ύπ(6η), 50ύπ(χάλκινο),200ύπ(χάλκινο)
9. Δανάη Ξενιτοπούλου:800ελ(7η), 200πετ(χάλκινο, ναρ), 200ύπ(χάλκινο, ναρ)
10. Γιώργος Αλεξάκης:200πρ(4ος, ναρ), 200πετ(4ος, ναρ), 400ΜΑ(4ος, ναρ)
11. Καλλιόπη Ξενιτοπούλου:800ελ(6η), 200ελ(8η), 400ελ(4η),
12. Στέλλα Κουρτίδη:50πετ(9η-ν.α.ρ.), 200πετ(5η), 100πετ(4η, ναρ),
13. Αναστασία Πεχλιβανίδου:100πρ(7η, ναρ), 100πετ(5η, ναρ), 100ελ(5η, ναρ),
14. Παναγιώτης Βασιλακάκης:200πετ(7ος, ναρ), 100πετ(8ος, ναρ), 400ΜΑ(4ος, ναρ)
15. Αριστοτέλης Σέλλος:200πετ(6ος, ναρ), 100πετ(11ος, ναρ), 400ΜΑ(5ος),
16. Αργύρης Μαυρόπουλος:200πετ(8ος), 100πετ(9ος, ναρ), 400ΜΑ(6ος)
17. Γιάννης Παπαδημητρίου:200πρ(7ος), 200πετ(9ος, ναρ), 100πετ(8ος, ναρ),
18. Δέσποινα Βάβουρα:50πετ(20η, ναρ), 200πετ(7η, ναρ), 100πετ(15η, ναρ),
19. Αθανασία Μεταλλίδου:200πρ(19η), 200πετ(7η), 400ΜΑ(11η)
20. Κυριακή Αγοράκη:100ύπ(14η-ναρ), 50ύπ(11η, ναρ), 200ύπ(9η, ναρ)
21. Αναστασία Κετίκογλου: 100πρ(9η), 200πρ(9η), 50πρ(8η),
22. Νίκος Αργυριάδης:100πρ(12ος), 200πρ(8ος, ναρ), 200ΜΑ(ΑΚ)
23. Μανώλης Φραγκάκης:50ελ(9ος, ναρ), 100ελ(9ος, ναρ)
24. Περικλής Ελευθεριάδης:100πρ(16ος, ναρ), 200πρ(10ος, ναρ), 200ΜΑ(15ος-ναρ),
25. Δημήτρης Παντελίδης:200πετ(14ος), 100πετ(25ος, ναρ),
26. Κωνσταντίνα Ζαφειροπούλου:400ελ(18η), 50ελ(10η),100ελ(17η),
27. 4Χ200 ελ ΚΟΡ(ασημένιο), 4Χ100ελ ΚΟΡ(ασημένιο), 4Χ100 Μ.Ο. (χάλκινο)
28. 4Χ200 ελ ΠΚΒ΄(ασημένιο), 4Χ100ελ ΠΚΒ΄(ασημένιο), 4Χ100 Μ.Ο. ΠΚΒ΄(4ες)
29. 4Χ200 ελ ΠΠΑ(7οι), 4Χ100ελ ΠΠΑ΄(7οι), 4Χ100 Μ.Ο. ΠΠΑ¨(6οι)
30. 4Χ200 ελ ΠΠΒ΄(χρυσό), 4Χ100ελ ΠΠΒ΄(χρυσό),4Χ100 Μ.Ο. ΠΠΒ¨(ασημένιο)
31. 4Χ100 Μ.Ο. mixΠ-Κ(6οι), 4Χ100ελ mixΠ-Κ(6οι)
32. 4Χ100 Μ.Ο. mix ΠΠ-ΠΚ Β΄(ασημένιο), 4Χ100ελ mix ΠΠ-ΠΚ Β΄(ασημένιο),

Επίσης πρέπει να αναφέρουμε τον Φίλιππο Παρλίδη που προπονείται με τον σύλλογό μας και συμμετείχε στους Χειμερινούς αγώνες Νότιας Ελλάδας με χάλκινο μετάλλιο στα 200μ Μ.Α. και ασημένιο μετάλλιο στα 4Χ100μ Μ.Ο. mix Παίδων-Κορασίδων με τον ΑΝΟ Αργυρούπολης.

Επίσης την Κατερίνα Σιουρδάκη, που φέτος κολυμπάει για τα «Αστέρια Θεσσαλονίκης» και κατέκτησε χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό αγώνισμα 4Χ100μ. Μ.Ο. ΠΚΑ΄.

Μετά την επιστροφή των παιδιών στην Αλεξανδρούπολη , ανακοινώθηκαν τα νέα προπονητικά πλάνα και ξεκίνησε ο νέος κύκλος, ο θερινός με το βλέμμα στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα. Θερμά ευχαριστούμε και τους γονείς που συμπαραστάθηκαν στα παιδιά κάνοντας πιο ζωντανή την κερκίδα του Ποσειδωνίου κολυμβητηρίου!