Ο πληρέστερος ηλεκτρονικός επαγγελματικός οδηγός του N.Έβρου
ΔΙΑΚΡΟΤΗΜΑ

Κάτι τρέχει στον Έβρο

Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν τα Σεμινάρια Δημιουργικής Γραφής στην Ορεστιάδα

Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν τα Σεμινάρια Δημιουργικής Γραφής στην Ορεστιάδα

05-12-2022

Με απόλυτη επιτυχία στέφθηκε η εκδήλωση της τελετής λήξης του διμηνιαίου κύκλου Σεμιναρίων Δημιουργικής Γραφής στην Ορεστιάδα.

Η εκδήλωση έλαβε χώρα στην αίθουσα εκδηλώσεων του Πολιτιστικού Πολύκεντρου Ορεστιάδας, όπου με την παρουσία τους μας τίμησαν ο Δήμαρχος Ορεστιάδας κ. Βασίλειος Μαυρίδης και ο Πρόεδρος της ΔΗ.ΚΕ.ΠΑ.Ο κ. Δημήτριος Βαρσαμακίδης, όπου κ προλόγισαν την εκδήλωση.

Οι συμμετέχοντες στο πρόγραμμα της Δημιουργικής Γραφής ηλικίας 6 έως 17 ετών βραβεύτηκαν από την Εισηγήτρια του Προγράμματος κ. Βανέσα Κατσιαούνη για τη δυναμική συμμετοχή τους καθ'όλη τη διάρκεια των σεμιναρίων, αλλά και για το συγγραφικό τους ταλέντο. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση από τους συμμετέχοντες των συγγραφικών τους δημιουργημάτων.

Αναλυτικότερα, οι συμμετέχοντες ηλικίας 6-7 ετών παρουσίασαν το ομοιοκατάληκτο ποίημα "Οι δεινόσαυροι με τα χριστουγεννιάτικα σκουφάκια". Οι συμμετέχοντες ηλικίας 7-8 ετών παρουσίασαν ένα ποίημα γραμμένο σε ελεύθερο στίχο με τίτλο "Η Ορεστιάδα μας". Οι συμμετέχοντες ηλικίας 9 - 10 ετών παρουσίασαν ένα παραμύθι με τίτλο "Κρυμμένα Όνειρα" και οι συμμετέχοντες ηλικίας 11-12 ετών παρουσίασαν μία αφηγηματική ιστορία με θέμα "Το θαύμα των Χριστουγέννων". Τέλος, οι συμμετέχοντες ηλικίας 12 έως 17 ετών παρουσίασαν ένα θεατρικό μονόπρακτο κοινωνικού - ρομαντικού ενδιαφέροντος.

Κλείνοντας αξίζει ν' αναφερθούν τα ονόματα των τριών πρώτων βραβευθέντων συμμετεχόντων του κάθε τμήματος.

Για το πρώτο τμήμα με συγγραφικό αντικείμενο την ποίηση:

  • 1ο Βραβείο: Αρετή Τσιντουκίδου
  • 2ο Βραβείο: Μαρία Τονίδου
  • Με ισοψηφία στο 3ο Βραβείο: Χρήστος Κούτρας και Ευρυδίκη Παπαλαμπίδη.

Για το δεύτερο τμήμα με συγγραφικό αντικείμενο την πεζογραφία:

  • 1ο Βραβείο: Ευστρατία Πεΐδη
  • 2ο Βραβείο: Γεώργιος Κουτούκας
  • 3ο Βραβείο: Μαρία Κέππα

Για το τρίτο τμήμα με συγγραφικό αντικείμενο τη θεατρική γραφή:

  • 1ο Βραβείο: Ευδοκία - Ελένη Μουτουσίδου
  • 2ο Βραβείο: Σοφία Χριστοφορίδη
  • Με ισοψηφία στο 3ο Βραβείο: Μαρία - Ειρήνη Πετρίδου και Τριάδα Καζάκου.