Σήμερα είναι: Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου 2019
greek english turkish
BABY SHOP ΙΚΤΕΟ TIMI MIKRO

Αθλητικά νέα

Έρχεται το 6ο Ατομικό Πρωτάθλημα Σκάκι "Φάρος Αλεξανδρούπολης 2017"

Έρχεται το 6ο Ατομικό Πρωτάθλημα Σκάκι "Φάρος Αλεξανδρούπολης 2017"

13-11-2017

Το σκακιστικό τμήμα του "Εθνικού" Αλεξανδρούπολης διοργανώνει την Κυριακή στις 19/11/2017 το 6ο Ατομικό Πρωτάθλημα Σκάκι (RAPID) "Φάρος Αλεξανδρούπολης 2017".

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στην Αλεξανδρούπολη, στο HOTEL - "RAMADA Plaza Thraki" Αλεξανδρούπολη (4 χλμ) δυτική είσοδος Εγνατίας οδού Θες/νίκης Αλεξανδρούπολης, λίγο μετά από το Δημοκρίτειο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης.

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Σκακιστικό τμήμα Εθνικού Αλεξανδρούπολης  
Προσέλευση του Α΄GROUP - Β΄GROUP- Γ΄GROUP την Κυριακή
19/11/2017 και ώρα 09:00-09:45 πμ για την επιβεβαίωση των συμμετοχών.

ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: Το σύστημα των αγώνων θα είναι Ελβετικό : Α΄GROUP
επτά (7) γύρων - Β΄GROUP- Γ΄GROUP πέντε (5) γύρων

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ: Ισχύουν οι κανονισμοί της ΕΣΟ και της FIDE

ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: 15΄ λεπτά για όλη την παρτίδα και 10'' για κάθε κίνηση από την πρώτη κίνηση.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ  Α΄GROUP
Α΄GROUP (Ενταγμένο στο σύστημα αξιολόγησης της FIDE)
Δικαίωμα συμμετοχής στο Α΄GROUP: έχει κάθε αθλητής που είναι εγγεγραμμένος στην ΕΣΟ και θα είναι ενταγμένος στο σύστημα αξιολόγησης της FIDE 
1ος Γύρος: Κυριακή 19/11/2017 ώρα 10.30 πμ 
2ος Γύρος: Κυριακή 19/11/2017 ώρα 11.30 πμ
3ος Γύρος: Κυριακή 19/11/2017 ώρα 12.30 μμ
4ος Γύρος: Κυριακή 19/11/2017 ώρα 13.30 μμ
Διάλειμμα μίας (1) ώρας μετά τον τέταρτο γύρο. Η έναρξη του 5ου γύρου θα γίνει αυστηρά στις 15:30.
5ος Γύρος: Κυριακή 19/11/2017 ώρα 15.30 μμ
6ος Γύρος: Κυριακή 19/11/2017 ώρα 16.30 μμ
7ος Γύρος: Κυριακή 19/11/2017 ώρα 17.30 μμ

ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΕΠΑΘΛΩΝ 18:00 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ Β΄GROUP - Γ΄GROUP
Β΄GROUP - Γ΄GROUP: Δικαίωμα συμμετοχής έχει και κάθε αθλητής που δεν είναι εγγεγραμμένος στην ΕΣΟ.
1οςΓύρος: Κυριακή 19/11/2017 ώρα 10.30 πμ 
2οςΓύρος: Κυριακή 19/11/2017 ώρα 11.15 πμ
3οςΓύρος: Κυριακή 19/11/2017 ώρα 12.00 μμ
4οςΓύρος: Κυριακή 19/11/2017 ώρα 12.45 μμ
5οςΓύρος: Κυριακή 19/11/2017 ώρα 13.30 μμ

ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΕΠΑΘΛΩΝ 14:30

ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: 10΄ λεπτά για όλη την παρτίδα και 10΄΄ για κάθε κίνηση από την πρώτη κίνηση.

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: Δόβρης Ηλίας 
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σαχπατζίδης Αχιλλέας
ΑΝΑΒΟΛΕΣ-ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ: Εξαιρέσεις: Δίνονται μέχρι μία.
Αναβολές: Δεν δίνονται σε καμία περίπτωση. 

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΡΣΗΣ ΤΗΣ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ
1) Αποτέλεσμα τουρνουά μεταξύ ισοβάθμων 
2) Μπούχολτς (άθροισμα βαθμών αντιπάλων)
3) Σόννεμπορν-Μπέργκερ
4) Άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας

ΕΠΑΘΛΑ ΝΙΚΗΤΩΝ:

A΄ GROUP – B΄ GROYP- Γ΄ GROYP: Κύπελλο στον πρώτο νικητή της γενικής κατάταξης και μετάλλια στον δεύτερο, στον τρίτο και στο καλύτερο κορίτσι.

Μετάλλια στο A΄ GROUP: 
-Κατηγορία 60άνω στον πρώτο, δεύτερο και τρίτο νικητή. 
-Στους πρώτους των ηλικιακών κατηγοριών: K8-K10- K12-K14-Κ16.

Μετάλλια στους πρώτους: Β΄ GROYP K8-K10- K12-Κ14 και Γ΄ GROYP K6-K7- K8.

- Θα απονεμηθούν στους επιτυχόντες Έπαινοι και σε όλους τους συμμετέχοντες Διπλώματα Συμμετοχής

-ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: καθημερινά έως και το Σάββατο 18/11/2017 ώρα 19.30 , ή 60΄ λεπτά πριν την έναρξη των αγώνων έως 09:30 π.μ..

Δηλώσεις συμμετοχής: Βαρσαμούδης Ιωάννης (κιν: 6937262253), (mail: jovarsam@yahoo.gr ) ή στα γραφεία του Συλλόγου, Πλατεία Πολυτεχνείου (παλιά Δημαρχεία, 1ος όροφος).

RUN Greece